Nikotin Bandı

Nikotin Bandı


Nikotin Bandı sigara nikotin bağımlıları bağımlılığın etkisini azaltmak veya bağımlılıktan tamamen kurtulmak için vücudun belirli alanlarına yapıştırılarak kullanılan bir tedavi yöntemidir bu tedavi sigarayı kullanan bireylerin nikotin bırakma tedavisini gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri tarafından Gıda ve ilaç Dairesi’nin onayladığı nikotin bantları tütün kullanımı sorunlarını tedavisi için günümüzde kullanılan en etkili yöntemler arasında yer almaktadır.

Nikotin Bandı Ne İşe Yarar ?

Nikotin bandı belirli süre zarfında nikotin ürünleri kullanarak bağımlılık haline gelen sigara içme isteğinden kurtulma amacıyla kullanılmaktadır. Tüm dünya bünyesinde büyük bir problem olan ve kurtulmak isteyen hastalıkların başında gelen sigara içme alışkanlığı bireylerin tütün mamullerinin kullanarak hayatlarını riske attıkları durumlardan biridir. Nikotin bandı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uzun zamandır sigarayı bırakmayı isteyen hastalar tarafından kullanılan güvenli ve etkili yöntemlerin başında yer almaktadır. Türkiye sigara bırakma seferberliği uygulaması başlatarak zaman zaman binlerce hastanın kullanması amacıyla, ücretsiz nikotin bandı hastalara dağıtılmıştır. Bu çerçevede nikotin bandı sigarayı bırakmak ve onun bağımlılık etkisinden kurtulmak isteyen kullanıcılar için önemli özelliklere sahiptir.

Nikotin Bandı İçindekiler

Bir nikotin bandı kullanıcısının 16 saat içerisinde yaklaşık 25 miligram nikotin alabileceği oranda nikotin bulunmaktadır. Ayrıca diğer yardımcı maddeler olarak trigliseritler nikotin bandı içerisinde yer almaktadır. Nikotin bandı içerisinde yer alan bir diğer yardımcı madde bazik bütillenmiş, "metakrilat kopolimer" olarak adlandırılan maddedir. Bunun dışında nikotin bandı içerisinde polietilentereftalat film ve akrilik yapışkan solüsyon ürünü de yer almaktadır. Nikotin bantlarını bir yüzü alüminyumla içselleşmiştir. Nikotin bantlarında ayrıca belirli miktarda kroskarmelloz sodyum bulunmaktadır. Her iki yüzünde de yer alan silikonlamış polietilentereftala, film şeklinde nikotin bandına yerleştirilmiştir.

Nikotin bantları 18 yaş üstü sigara kullanıcıları tarafından sigarayı bırakmak amacıyla kullanılan ilaçlar içerisinde yer almaktadır. Nikotin bandı kullanan kişilerde bantların sigara içme isteğini azalttığı görülmüştür. Ayrıca sigara kullanıcılarında görülen baş ağrısı, uykusuzluk ve kaygı gibi sorunlar da nikotin bandı sayesinde azalmakta ve yok olmaktadır.

Nikotin bandı nasıl kullanılır?

Nikotin bandı nasıl kullanılır sorusunun cevabı ancak belirli şartları yerine gelmesinin ardından gerçekleştirilmektedir. Öncelikle nikotin bantlarının doktor kontrolü ile kullanılması gerekmektedir. Özellikle doktorun önerdiği şekilde kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında nikotin bandı kullanacak bireylerin en az 24 saat öncesinde sigara içmeyi bırakması gerekmektedir. Ayrıca bandın kullanıldığı vadede sigara kullanılmamalıdır. Vücudun kol, bacak, göğüs gibi tüysüz bölgelerine yapıştırılan nikotin bantları tedavisi giderek azalan nikotin etkisi ile vücudun bu etkiye belirli zaman aralıklarında uyuması halinde gerçekleşmektedir. Nikotin bandı sigara bağımlılığı bulunan bireylerle yalnızca gün içerisinde kullanılabilmektedir. Uyku esnasında nikotin bandı kullanımı gereği yoktur. Bant içerisinde yer alan nikotin gece uyuyan hastanın belirli oranda nikotin almasını sağladığı için sigara eksikliğinde meydana gelen uyku sorunları bu sayede yok olmaktadır. Sigara bantlarının içerdiği nikotin miktarı her geçen dozda azalmaktadır. Bu sebeple bu bantların belirli adımları takip eden süreçlerde kullanması önemli bir faktördür. Bu faktörleri günü gününe uyulduğunda tedaviye olumlu yanıt alınmaktadır. Aksi takdirde bağımlılığın sürdürülmesi kaçınılmaz bir durumdur.

Sigara Bağımlılığının Kolay Tedavisi

Bizler uzun yıllar süre deneyim ve tecrübelerimizle nikotin bandı tedavisinde hastalara en kolay şekilde en çabuk sigara bağımlılığından kurtulma hizmeti sunmaktayız. Sigara bantlarını şartlara uygun şekilde kullanan her hasta kısa zaman içerisinde bu hastalıktan kurtulabilmektedir. Sizde sigara bağımlılığının bir hastalık olmaktan çıkmasını dilerseniz Vitanea ile iletişim kanallarımız aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.